Opiekun nad dziećmi

Opieka nad dziećmi – odpowiedzialność i wiedza.

Praca z dziećmi wymaga nie tylko komunikatywności i empatii, ale także cierpliwości i odpowiedzialności, umiejętności dotyczących analizy sytuacji, przewidywania, ale także, a może przede wszystkim, zdolności do mediacji. Nie zapominajmy bowiem, że dzieci mają różne nastroje i potrzeby. Opieka nad nimi nie jest zatem zajęciem łatwym, często wymaga ogromnego skupienia i koncentracji, niemniej jednak, jest to praca bardzo satysfakcjonująca.
Jak już wiemy, jest to praca nie tyle trudna, co wymagająca, zatem ogromną wagę przykłada się do prawidłowego i rzetelnego przygotowania do zawodu. Nie bez powodu konieczne jest więc ukończenie odpowiednich kierunków na studiach, czy też zaliczenia poszczególnych kursów i praktyk. Nie ma więc znaczenia, w jakim wieku będą dzieci, którymi chcemy się opiekować – podstawy wiedzy opiekuna będą takie same.

Stanowisko – opiekun w żłobku – kto może nim zostać?

Większości z nas, wydaje się, że stanowisko opiekuna w żłobku, może zajmować jedynie kobieta. Z reguły zakłada się bowiem, że to właśnie płeć żeńska nie tylko najczęściej lubi tego rodzaju zajęcie, jak również wykazuje się większą cierpliwością. Niemniej jednak warto zmienić swoje pierwsze skojarzenie z tym zawodem, gdyż coraz większa ilość mężczyzn rozważa tę opcję, jako swoje podstawowe źródło utrzymania. Jednak, aby móc pracować jako opiekun, należy posiąść stosowne wykształcenie, można w tym celu ukończyć również odpowiedni kurs. Nie ma więc znaczenia, jakiej płci będzie wychowawca, najważniejsze są jego kwalifikacje.

Kurs Opiekun w żłobku – podstawy programowe

Najważniejszą kwestią związaną z wyborem odpowiedniego kursu jest fakt, by spełniał on wszystkie wytyczne zgodne z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli wymogi te są spełnione, to kurs opiekuna w żłobku daje gwarancję otrzymania rzetelnej wiedzy na temat sprawowania opieki nad dziećmi do lat trzech. Osoba, która ukończyła kurs na opiekuna w żłobku, zdobędzie zatem wykształcenie z zakresu:

  • prawidłowości i zaburzeń w rozwoju małego dziecka,
  • prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dostosowanych do wieku dziecka,
  • udzielania pomocy
  • znajomości podstawowych zagadnień przepisów prawa regulujących pracę w żłobku.
    Oczywiście wytyczne te, są ujęte w postaci dużego uogólnienia, bowiem na każde z tych założeń w okresie trwania kursu, składa się określony blok tematyczny, zawierający odpowiednią ilość godzin, potrzebną do prawidłowego opanowania wiedzy.

Kurs opiekun w żłobku online – idealne rozwiązanie alternatywne

Możliwość ukończenia kursu w wersji online z pewnością zainteresuje tych, którzy z racji np. bariery logistycznej, nie mają dostępu do kursów stacjonarnych. Czy zatem istnieje ryzyko, że kursy typu opiekun online nie będą honorowane? Otóż absolutnie nie, jedynym wymaganiem jest fakt, aby spełniały one dokładnie te same wytyczne formalne, co w przypadku kursu stacjonarnego – muszą być zgodne z przepisami MPiPS.
Kurs opiekun w żłobku online powinien trwać średnio ok. 280godzin, uwzględniając w tym 80 godzin praktyki, a podstawą do uzyskania zaświadczenia o zdobytym wykształceniu, jest pozytywne zaliczenie egzaminu, zgodnego z wymogami MPiPS.

Można więc bez problemu zauważyć, iż kurs na opiekunkę w żłobku, jest tak naprawdę w zasięgu ręki, bez względu na to czy istnieje możliwość wzięcia udziału w kursach stacjonarnych czy też nie. A biorąc pod uwagę fakt, że w obecnych czasach wysoce cenimy sobie oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także i czasu, to wybór kursu w wersji online, wydaje się być idealnym rozwiązaniem.
Jeśli więc interesujesz się stanowiskiem opiekun w żłobku, to kurs z pewnością pomoże osiągnąć ten cel.